Politika

Europa još uvijek uvozi 5% ruske nafte: Njemačka na koljenima, a Rusi pronašli alternativu

Foto: asianews.network

Ne tako davno, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i američki predsjednik koji pati od demencije Joe Biden, najavljivali su nam kako će uništiti Rusiju ekonomskim sankcijama i mjesecima su se nizali „paketi“ protiv Rusije i njenog gospodarstva. Jednostavnim rječnikom, Europljani su si pucali u nogu kako bi naštetili Rusima. Energenti u Europi su drastično poskupjeli, a najviše je nastradala najvažnija i najrazvijenija ekonomija Europske unije – Njemačka. Na HRT vijestima zaredali su se članci o stanju u ekonomiji u EU i Rusiji, i suprotno najavama Ursule i dementnog Joea, Rusiji vrlo dobro ide, dapače, još i bolje nego prije rata u Ukrajini.

 

U članku „Njemačka korača po rubu recesije – siromaštvo vidljivo posvuda“, HRT za ekonomsku krizu krivi pandemiju koronavirusa. Naravno, loša politika u pandemiji utjecala je na sadašnje ekonomsko stanje, ali to nije jedini razlog njemačkog gospodarskog kolapsa. Ekonomske sankcije Rusiji najviše su naštetile Njemačkoj, no to novinarka HRT-a nije detektirala. Ista medijska kuća u kratkom roku potom izvještava o ruskoj nafti i njenom udjelu u europskoj ekonomiji: „Europski udio u ruskom izvozu nafte i goriva pao na 5 posto“. Potpredsjednik vlade Ruske Federacije Alexander Novak otkrio je medijima kako u Europu još uvijek odlazi ruska nafta, ali u puno manjem opsegu nego prije rata u Ukrajini, kada je Rusija Europi isporučivala 40 do 45 posto nafte i naftnih derivata. Jeftina ruska nafta sada odlazi u Kinu i Indiju. Kina uzima 45 do 50 posto ruske nafte, a sličan udio uzima i Indija, zemlja u koju Rusi prije rata nisu izvozili gotovo ništa od nafte, prema Novaku.

 

Sergej Lavrov, ruski ministar vanjskih poslova sastao se i s indijskom kolegom Subrahmanyamom Jaishankarom u Moskvi, gdje su razgovarali o zajedničkoj proizvodnji vojne opreme. Najavljen je i sastanak predsjednika Putina s indijskim premijerom kako bi se nastavila međunarodna gospodarska suradnja. U članku „Rusija i Indija bliže zajedničkoj proizvodnji vojne opreme“ novinar ističe kako su Rusiju i Indiju zbližile europske i američke sankcije zbog rata u Ukrajini, ali nikako da iz toga izvede zaključak kako je Ursulina i Bidenova politika poražena ekonomskim povezivanjem Rusije, Kine i Indije, a na širem planu i sa zemljama BRICS-a, u kojem se nalazi i Brazil, budući gospodarski div svijeta i najveća južnoamerička država.

 

Mnogi analitičari, vojni, gospodarski i financijski, svaki iz svog kuta, upozoravali su na posljedice sankcija i isključive politike prema Rusiji. Savezništvo s Kinom, Indijom, Brazilom i zemljama BRICS-a ojačalo je Rusiju kojoj ne nedostaje sredstava za vođenje rata. Sankcije su naštetile samo Europi, poglavito Njemačkoj koja je s jeftinim ruskim energentima gurala europsku ekonomiju. Zapadni političari na liniji Ursula-Joe prigovaraju Orbanu što se i dalje zalaže za rusku naftu u Mađarskoj, a i sami još uvijek uvoze i koriste dio ruske nafte, makar i 5%. Znači li to da Europa u manjem dijelu financira Putina u ratu s Ukrajinom?

2 Comments

Jude Martinez
Feb 6, 2020

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Elizabeth Jason
Feb 6, 2020

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Write a Comment

POPODNEVNIK

© 2024 popodnevnik.hr, Sva prava pridržana.