Međunarodna katolička udruga „Jesuit Refugee Service“ djeluje u više od 50 zemalja svijeta, a u Hrvatskoj je prisutna od vremena Domovinskog rata. Kako piše na službenoj internetskoj stranici hrvatske Isusovačke službe za izbjeglice, misija udruge je pratiti, služiti i zagovarati prava izbjeglica i svih prisilno raseljenih osoba. U opisu udruge stoji da služba djeluje na temelju ignacijevske duhovnosti, a vođena je primjerom samoga Isusa Krista, njegovim suosjećanjem i ljubavi prema siromašnima i odbačenima.
Ravnatelj službe pater Stanko Perica iznio je tri načela odnosa prema izbjeglicama:
1.) Pratiti, upoznati i razumjeti izbjeglice
2.) Služiti izbjeglicama i njihovim potrebama
3.) Zagovarati potrebe izbjeglica, odnosno njihova prava
Zatim, iznio je i tri glavne vrijednosti Isusovačke službe za izbjeglice:
1.) Velikodušnost i otvorenost potrebama izbjeglica
2.) Empatija prema izbjeglicama
3.) Pragmatičnost i konkretnost u rješavanju problema izbjeglica
Vatican News prenosi kako je Isusovačka služba trenutno u akciji pohađanja detencijskih centara u Hrvatskoj. Od studenog 2020. do svibnja 2024. članovi udruge u suradnji s drugim civilnim udrugama posjećuju detencijske centre, poglavito one u Tovarniku i Ježevu. Tamo „izbjeglicama“, kako kažu, pružaju ruku podrške i razumijevanja te uz topli razgovor nastoje im olakšati trenutnu životnu situaciju. Pružaju im psihosocijalnu pomoć, brinu o njihovom zdravlju i provode zajedničko vrijeme u rekreativnim aktivnostima. Također, komuniciraju s njihovim obiteljima u zemljama otkuda dolaze.
Na prvi pogled, Isusovačka služba djeluje karitativno i nastoji pomagati ljudima u nevolji. Tu ništa nije sporno. Doista to i rade. Međutim, ne može se ne primijetiti kako ne prave razliku između izbjeglica i migranata. Ne u smislu ljudskog dostojanstva svakog čovjeka, već u pravnom smislu. Izbjeglica je prisilno raseljena osoba koja bježi od progona i rata. Stoga, tko su trenutno izbjeglice u Hrvatskoj? Granicu svakodnevno prelazi stotine migranata, a na godišnjoj razini radi se o 60-70 000 ilegalnih prelazaka prema posljednjem izvješću Vlade Republike Hrvatske. Većinom se radi o muškarcima mlađe životne dobi čiji je cilj doći do Njemačke, Francuske, Velike Britanije, Švedske, Austrije… Ne bježe od rata, već su u potrazi za europskim bogatstvom, a sa sobom donose islam i kulturu koja nije kompatibilna sa zapadnom Europom. Upravo su „izbjeglice“ u Europi uzrok povećane opasnosti od terorizma, pogotovo nakon početka rata između Izraela i Hamasa.
Nadalje, Isusovačka služba svojim radom više podsjeća na civilnu negoli na katoličku udrugu. Naime, osim imena udruge i nominalnog pozivanja na duhovnost sv. Ignacija i djelovanje Isusa Krista u odnosu prema ljudima, katolicizam je gurnut na margine. Za pretpostaviti je da je glavna svrha katoličke udruge približiti crkveni nauk ciljanoj skupini, poučiti ih u vjeri i u konačnici, ako to prihvate, krstiti ih i primiti u Katoličku crkvu.
Dokument na web stranici službe pod naslovom „JRS Strategic Framework: 2019-2023“ opisuje djelovanje i ciljeve udruge u naznačenom vremenskom periodu. Misija udruge opisana je ovako: „Inspirirani velikodušnom ljubavlju i primjerom Isusa Krista, JRS teži služiti i hoditi s izbjeglicama, podupirući njihove težnje kako bi mogli sazrjeti, učiti i odlučiti o vlastitoj sudbini.“ Evangelizacije i prihvaćanja u Katoličku crkvu nema u misiji udruge. Članovi su samo inspirirani Isusom Kristom u pomaganju, ali ne i u Isusovom pozivu da se povjeruje u Evanđelje i postane dijelom Njegove Crkve.
Opisujući način djelovanja, u dokumentu stoji kako je važno putovati zajedno s izbjeglicama, promovirati pravdu i pristupati holistički, odnosno u cijelosti raznim potrebama izbjeglica. Ciljevi udruge su: pomirba i razumijevanje između izbjeglica i zajednica u koje su izbjeglice došle, mentalna i psihološka pomoć, obrazovanje i zagovaranje prava i promoviranje zakonskih rješenja u interesu izbjeglica. Služba aktivno surađuje s civilnim udrugama, institucijama UN-a i vladama drugih država. Stoga je razumljivo zašto se u svojim dokumentima pozivaju i na klimatske promjene koje također stvaraju izbjeglice u svijetu.
Što je glavna kritika ove udruge i njezina djelovanja? Prvo i najvažnije jest nedostatak katoličkog pristupa čovjeku, bez obzira iz kojeg dijela svijeta dolazi. Čitajući strateški dokument JRS-a u Hrvatskoj, ne može se ne primijetiti religijski relativizam i nedostatak brige za spasenje duše kao ključnog cilja svakog katolika. Uostalom to je i misija Crkve. Ravnatelj udruge pater Perica u navedenim načelima i vrijednostima Isusovačke službe za izbjeglice nije niti jednom riječju naglasio katolički karakter udruge. Opisujući udrugu može se doći do zaključka da govori o bilo kojoj civilnoj udruzi.
S druge strane, udruga se poziva na međunarodno pravo, UN-ove konvencije i obveze država prema izbjeglicama, ali ne prepoznaje ilegalnost trenutnih migracija i sigurnosnu ugrozu koja iz toga proizlazi. Stoga, da zaključimo, karitativni rad, pomaganje ljudima u potrebi, edukacija i sve ono što udruga radi sa svakim pojedincem nije predmet rasprave. Legitimno je postaviti pitanje zašto katolička udruga nema naglasak na samom katolicizmu u pristupu služenja izbjeglicama/migrantima, i drugo, ima li u ovoj katoličkoj udruzi elemenata koji promiču ilegalne migracije i rade na što većem primanju migranata u Hrvatsku, uzevši u obzir činjenicu da se surađuje s UN-om, stranim vladama i svjetovnim civilnim udrugama?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.
© 2024 popodnevnik.hr, Sva prava pridržana.
Jude Martinez
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.