Politika

Održan trodnevni "stručni" skup „Srbi u Hrvatskoj u Drugom svjetskom ratu“ u organizaciji Milorada Pupovca

Foto: Snimka zaslona, portalnovosti.com

Pupovčeve „Novosti“ financirane hrvatskim novcem prenijele su vijest kako se u Zagrebu održava stručni skup o Srbima u Hrvatskoj za vrijeme Drugog svjetskog rata, namijenjen nastavnicima srpskog jezika i kulture po modelu C, te profesorima povijesti. Novinar Nenad Jovanović članak je naslovio: „Prava strana povijesti“, što nam već u startu otkriva u kojem smjeru će ići taj „stručni“ skup. Od 27. do 29. prosinca u prostorijama Srpske pravoslavne gimnazije „Kantakuzina Katarina Branković“ razgovaralo se o proširenju nastavnog sadržaja o stradanju Srba u Hrvatskoj. Nastavnike povijesti uputit će se prema „novim brojnim činjenicama i saznanjima“, uz pomoć Srpskog narodnog vijeća i Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO). Izgleda da se državna vlast i najvažniji koalicijski partner mire nakon povlačenja spornog udžbenika povijesti koji propituje Stepinčev moral i karakter Domovinskog rata.

 

Natalija Koprenica, viša savjetnica za nacionalne manjine, u obraćanju okupljenima rekla je kako učenicima treba kvalitetno i na najbolji mogući način prenijeti što su Srbi proživjeli za vrijeme Drugog svjetskog rata. O toj temi u hrvatskoj javnosti se vrlo malo priča, a ona je srpskoj zajednici vrlo bitna, izjavila je Koprenica koja kao da se jučer probudila u Hrvatskoj. Priča li se o ičime drugom osim stradanju Srba kada progovore Milorad Pupovac i njegove „Novosti“? Ne slušamo li o Jasenovcu i ugroženosti Srba i njihovom stradanju od Adama i Eve do ustaškog grafita u Bjelovaru 2023. gotovo svakodnevno u Hrvatskoj?

Viši savjetnik za povijest AZOO-a Timur Križak pak kaže kako je u završnom razredu sve manje vremena za predavanje o Narodnooslobodilačkoj borbi i Drugom svjetskom ratu. Kaže kako se „nastava svodi na jedan ili dva školska sata, što je prekratko za razumijevanje složene teme koja još uvijek utječe na naše živote“. I Timur se probudio u Hrvatskoj nakon dugačke kome, a možda je i pretrpio tešku amneziju. Drugi svjetski rat nalazi se gotovo pa u sredini školske godine, između Prvog svjetskog rata i međuraća te komunističke Jugoslavije i Domovinskog rata. Obično nastavnicima povijesti nedostaje vremena govoriti o Domovinskom ratu jer dolazi na kraju godine, a u Pupovčevoj Hrvatskoj nastavnici u jednome ili dva sata obrade Drugi svjetski rat?! A k tome i ne pričaju o NOB-u onoliko koliko bi on htio. I o stradanju Srba koji su za vrijeme Drugog svjetskog rata bili isključivo žrtve i nevinašca. Govore li Srbi nastavnici povijesti djeci o prvoj „Judenfrei“ državi u Europi? Jesu li četnici nešto radili na području propale Kraljevine Jugoslavije, primjerice u istočnoj Bosni ili u Dalmatinskoj zagori i Lici, na Banovini, Kordunu i drugim prostorima? Najbolje bi bilo poglavlje o Drugom svjetskom ratu nasloviti „Stradanje Srba u NDH i Narodnooslobodilačka borba“. Ipak se radi o temi o kojoj se „slabo priča“ u Hrvatskoj.

Križak dodaje i kako „nedostaje pluralizma u odabiru određenih detalja i da je cijeli koncept zasnovan na 90-im godinama. Opet te mračne devedesete i hrvatska nacionalna ideologija koja koči „pluralizam povijesne misli“, odnosnu u prijevodu jugoslavensku apologetiku. Zatim, Križak govori o „povijesti naših pradjedova i prabaka“ koja je prekratka u udžbenicima povijesti, spominje 22. lipanj, pripojenje Istre i Dalmacija, a završava s Bleiburgom. To treba mijenjati, govori Križak. Što je sa djecom čiji pradjedovi i prabake nisu bili partizanski šumski razbojnici? Imaju li i oni pravo sjećanja na svoje pradjedove? Što je s Domovinskim ratom? Ako srpskim nastavnicima nedostaje vremena pričati o Drugom svjetskom ratu i NOB-u, priča li se djeci išta o razdoblju Domovinskog rata? O njihovim očevima i majkama?

 

Skupu se obratio i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Milorad Pupovac. Ukazao je na negativan utjecaj 90-ih na udžbenike i nastavu povijesti, naravno zato što je moderna hrvatska država odbacila partizane kao svoje državne heroje, a NOB je izgubio povlašteni status kao središnji događaj u povijesti Mliječne staze. Dušan Marinković govorio je o NOB-u kao temi u nastavi književnosti, jer zašto ne bismo i to imali. Neka djeca nauče šumske pjesmice s kojima su partizani ulazili u Zagreb. Govorilo je još nekoliko nastavnika povijesti srpske nacionalnosti, pogađate o čemu – stradanju Srba u Hrvatskoj u Drugom svjetskom ratu. Isključivo o tome. O ničemu drugome nema riječi, osim o stradanju Srba. Hrvatima se u Drugom svjetskom ratu mozak zamračio, narasli su im vampirski zubi i četiri godine su klali na sve strane. Bogu hvala na partizanima što su zaustavili to zlo. Ispričavamo se, ne Bogu, već Titu!

2 Comments

Jude Martinez
Feb 6, 2020

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Elizabeth Jason
Feb 6, 2020

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Write a Comment

POPODNEVNIK

© 2024 popodnevnik.hr, Sva prava pridržana.