Rusija je tijekom protekle godine pretekla Ujedinjene Arapske Emirate kao najvećeg dobavljača nafte Indiji. Naime, indijske rafinerije iskoristile su popuste na ruske isporuke, izvijestio je Reuters 20. ožujka. Pozvao se na preliminarne podatke o praćenju brodova.
Rusija je preusmjerila izvoz goriva u Aziju nakon što je Europska unija zabranila uvoz ruske nafte kao odgovor na njezinu invaziju na Ukrajinu 2022. godine. Nafta i plin i dalje su okosnica ruskog gospodarstva i glavni izvor izvoznog prihoda koji pomaže u financiranju njezinog rata u Ukrajini.
Prema podacima OilX-a i Kplera, na koje se poziva Reuters, Indija je od travnja 2024. do ožujka 2025. uvezla otprilike 3 milijuna tona nafte, pri čemu je Rusija osigurala više od polovice – značajan porast u odnosu na samo 14-16% prethodne godine. Indija, treći najveći uvoznik i potrošač nafte na svijetu, oslanja se na jeftiniju rusku naftu kako bi smanjila troškove uvoza.
Dva neimenovana trgovačka izvora izjavila su za Reuters da je cijena ruske nafte ovaj tjedan bila 14-15 dolara po toni niža od nafte s Bliskog istoka. Podaci o praćenju brodova pokazuju da su ruske isporuke za indijske rafinerije HPCL Mittal Energy Ltd (HMEL) i Reliance Industries dolazile iz ruskih luka Ust-Luga, Šeskharis i Novorosijsk do zapadnoindijskih luka Mundra, Hazira i Sikka.
'Ukrajinsko' nuklearno oružje i Budimpeštanski memorandum
Udio UAE-a u indijskom uvozu nafte, koji uglavnom osigurava Abu Dhabi National Oil Co, pao je na nešto više od 20%, što je gotovo upola manje u odnosu na isto razdoblje 2023.-2024., pokazuju podaci.
Ukrajinski dronovi redovito napadaju rusku naftnu infrastrukturu kako bi oslabili njezinu sposobnost financiranja rata protiv Ukrajine. Najnoviji napad dogodio se 19. ožujka, kada su ukrajinski dronovi pogodili naftnu crpnu stanicu Kavkaz u ruskoj Krasnodarskoj pokrajini.
Trumpova administracija nedavno je pooštrila sankcije ruskoj naftnoj i plinskoj industriji, dopuštajući da istekne izuzeće koje je omogućavalo ruskim bankama korištenje američkih platnih sustava za energetske transakcije. Istovremeno, usred Trumpovih pokušaja da brzo postigne prekid vatre između Rusije i Ukrajine, Moskva bi mogla dobiti olakšanje od sankcija, izjavio je Ihor Burakovsky, predsjednik uprave Instituta za ekonomska istraživanja i savjetovanje o politici, za "The Kyiv Independent".
Boris Johnson širi kremaljsku propagandu: 'U Ukrajini vodimo posrednički rat'
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.
© 2025 popodnevnik.hr, Sva prava pridržana.
Jude Martinez
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.